Ballina Lajme Nga Rajoni Isufi: Haradinaj, së shpejti kryeministër

Isufi: Haradinaj, së shpejti kryeministër

SHPËRNDAJE

Koalicioni PAN i ka siguruar votat e nevojshme për ta formuar Qeverinë dhe Ramush Haradinaj shumë shpejt do të jetë kryeministër i ri i Kosovës. Kështu ka deklaruar gjatë një interviste për gazetën “Zëri” nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, duke shtuar se edhe ato subjekte politike që po hezitojnë të jenë pjesë e qeverisë “Haradinaj” duhet ta bëjnë një gjë të tillë, siç thotë ai, ky i fundit e ka vizionin dhe ky është shansi që Kosova të prosperojë.

I pyetur për mundësinë e bashkëpunimit të AAK-së me LVV-në dhe me koalicionin LAA, por pa PDK-në, Isufi ka thënë se një formulë e tillë është provuar në të kaluarën, por Kosova ka mbetur e bllokuar për gjashtë muaj.

“Prandaj nuk ka nevojë për eksperimente të cilat i pengojnë proceset e Kosovës, por duhet të thirremi në arsye dhe në akte normative që i ka sqaruar Gjykata Kushtetuese”, shprehet Isufi.

 

Zëri: Z. Isufi, ju bëni pjesë në një koalicion që i ka fituar zgjedhjet, por nuk i ka siguruar ende numrat e nevojshëm për ta formuar Qeverinë. Çfarë bisedash po zhvilloni për t’i siguruar votat e nevojshme për ekzekutivin?

Isufi: Pas certifikimit të rezultateve nga ana e KQZ-së, subjekti i parë fitues ka dalë koalicioni PAN, të cilit i takon e drejta për ta propozuar mandatarin për krijimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës. Sapo kanë filluar bisedimet me partitë politike dhe i mandatuari nga koalicioni PAN, z. Ramush Haradinaj, u ka dërguar ftesë subjekteve politike për konsulta në lidhje me formimin e Qeverisë…(Intervisten e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të gazetës Zëri)