Ballina Aktuale Mogherini: BE është më e fuqishme se dy vite më parë

Mogherini: BE është më e fuqishme se dy vite më parë

SHPËRNDAJE

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini është shprehur e bindur se BE sot është shumë më e fuqishme se dy vite më parë, kur BE ishte e përfshirë në një gjendje krizash të thellë.

“Mënyra evropiane për të arritur paqen dhe sigurinë, do të thotë që siguria vjen vetëm me pajtim, tejkalimin e konflikteve të vjetra dhe plagëve”, tha Mogherini.

Disa vende të BE-së, nga të cilat Greqia dhe Spanja ishin goditur nga kriza të thella ekonomike, ndërsa Britania e Madhe kërkonte shkëputje nga BE.