Ballina Publicitet DiCaprio dhe Pitt kishin refuzuar të luanin rolin e çift homoseksual kaubojësh...

DiCaprio dhe Pitt kishin refuzuar të luanin rolin e çift homoseksual kaubojësh të filmit “Brokeback Mountain”

SHPËRNDAJE

Kur 13 vjet më parë u shfaq në kinema, drama filmike “Brokeback Mountain” bëri buje të madhe në publik për shkak të historive të çiftit kauboj homoseksual, ku në rolet kryesore u shfaqën Jake Gyllenhaal dhe Heath Ledger.

Këto rolet e Jake dhe Heath kanë fituar famë të madhe, megjithëse edhe para kësaj ishte shumë të angazhuar, si dhe nominimet nga të cilat më të rëndësishme janë Oscarët.

Sidoqoftë, pak dihet se në rolet kryesore regjisori Gus Van Sant kishte menduar të sjell dy aktorë të përmasave edhe më të mëdha.

Jake Gyllenhaal dhe Heath Ledger

Në fakt, në këtë film është dashur të paraqiten Leonardo DiCaprio si dhe Brad Pitt, por që të dy refuzuan të luajnë rolin e çiftit homoseksual.

“Askush nuk donte ta bënte këtë film e kam pranuar atë kam kërkuar mbështetje të madhe. Mendova se na duhet aktorë të vërtetë të njohur, në mënyrë që të filmi të ketë sukses zgjedha të zakonshmit e parë – Leonardo DiCaprion dhe Brad Pitt, më vonë edhe Matt Damon. Të gjithë refuzuan”, zbuloi regjisori 65-vjeçar amerikan.

Ky i fundit po të mund të zgjedhte tani – nuk do të përqendrohej tek yjet, por tek artistët më pak të njohur.

Megjithatë, në fund të Gus u tërhoq nga ky projekt dhe punën e regjisorit e kreu Ang Lee, i cili punësoi Heath Ledgerin si dhe Jake Gyllenhaalin./Telegrafi/