Ballina Lajme VESELI TAKON PRESIDENTIN E GJERMANISË, E FTON TA VIZITOJË KOSOVËN

VESELI TAKON PRESIDENTIN E GJERMANISË, E FTON TA VIZITOJË KOSOVËN

SHPËRNDAJE

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli , është takuar në Berlin me Presidentin e Gjermanisë, Frank Walter Steinmeier, i cili ia ka rikonfirmuar mbështetjen e Republikës Federale Gjermane për Republikën e Kosovës.

Kryeparlamentari Veseli dhe presidenti gjerman diskutuan për zhvillimet në Kosovë dhe të ardhmen evropiane të vendit, ndërkaq presidenti gjerman shprehu mbështetjen e plotë të Berlinit zyrtar në të gjitha fushat.

Presidenti Steinmeier është mbështetës i fuqishëm i shtetit të Kosovës dhe në bisedë me kryeparlamentarin Veseli tha se i ndjekë me vëmendje të veçantë zhvillimet në Kosovë.

Veseli e ka ftuar presidentin e Gjermanisë për vizitë zyrtare në Kosovë, ndërsa ai e siguroi se së shpejti do ta vizitojë Republikën e Kosovës.