Ballina Aktuale Petritsch: Vazhdimi i dialogut është i nevojshëm, hapi i parë të merret...

Petritsch: Vazhdimi i dialogut është i nevojshëm, hapi i parë të merret nga Prishtina

SHPËRNDAJE

Diplomati austriak Wolfgang Petritsch ka thënë se është e nevojshme për të “ringjallur” dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës për të arritur një kompromis me ndihmën e BE-së, dhe, nëse është e nevojshme, edhe të Moskës e Uashingtonit.

Sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, Petritsch, i cili është një ish-i dërguar i BE-së për Kosovën, ka thënë se taksa e vendosur nga qeveria e Ramush Haradinajt nuk është mënyra për të avancuar dhe nuk kontribuon në mënyrë konstruktive në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

“Kjo duhet të ndalet dhe unë jam për këtë, që është në përputhje me pozicionin e Shteteve të Bashkuara të cilat janë duke u përpjekur për të bindur Prishtinën për të hequr taksën dhe tu kthehen negociatave”, citohet të ketë thënë Petritsch.

Sipas tij, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, si dhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të shkojnë në atë drejtim.

“Unë shpresoj se në fund do të jenë të suksesshëm”, ka theksuar Petriç.

Ndërsa i pyetur se kush ka një rol kyç në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, ai ka thënë se në fakt janë “presidentët e dy vendeve, apo qeveritë e tyre”.

“Unë besoj se ata do të gjejnë një zgjidhje, dhe ne kemi nevojë për të mbështetur këtë. BE-ja është e gatshme për të ndërhyrë, Shtetet e Bashkuara të mbështesin, dhe Rusia ka thënë se do të mbështesë një kompromis. Duhet për të inkurajuar të dyja palët për të vazhduar, por hapi i parë duhet të vijë nga Prishtina”, citohet tutje Petritsch. /Telegrafi/