Ballina Lajme Haradinaj shkarkon ministrin Teodosijeviq që i quajti shqiptarët terroristë

Haradinaj shkarkon ministrin Teodosijeviq që i quajti shqiptarët terroristë

SHPËRNDAJE

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj sot ka marr vendim për shkarkimin e ministrit të Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijeviq.

Haradinaj këtë e bëri të ditur në një postim në rrjetin e tij social në Facebook, ku ka shkruar se nuk tolerohet gjuha e urrejtjes e përdorur nga ministri në fjalë.

“Sot kam marrë vendim për shkarkimin e Ministrit të Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijeviq. Është e patolerueshme një gjuhë e tillë e urrejtjes nga ministri në fjalë.

Është e pakuptimtë se si një deri sot kolegë i yni shprehet me aq injorancë, urrejtje dhe fyerje për viktimat e Reçakut, viktimat e tjera të regjimit të Millosheviçit dhe akceptimin dhe miratimin që ai i bëri terrorit të këtij regjimi. Kjo nuk arsyetohet.

Në Qeverinë që unë e drejtoj nuk do të ketë vend për askë që në çfarëdo mënyre fyen të tjerët në bazë etnike, racore, fetare apo tjetër, e as ata që synojnë të akceptojnë politikat e tilla. Vendimi hyn në fuqi menjëherë”, ka shkruar Haradinaj në Facebook. /Telegrafi/