Ballina Aktuale Ambasada amerikane u reagon zyrtarëve serbë që po i mohojnë mizoritë e...

Ambasada amerikane u reagon zyrtarëve serbë që po i mohojnë mizoritë e luftës

SHPËRNDAJE

Njëzet vjetori i masakrave në Kosovë është përcjellë me deklarata politike. Në Serbi duke u mohuar krimet nga udhëheqësit e shtetit, dhe në Kosovë duke kritikuar heshtjen e ndërkombëtarëve ndaj këtij mohimi. Ambasada amerikane, përmes një deklarate, thotë se mohimi i mizorive ofendon viktimat në luftën e Kosovës.

Ambasada amerikane sot ka ngushëlluar të gjithë familjarët që po përkujtojnë 20 vjetorin e të rënëve gjatë luftës në Kosovë.

Në deklaratën e ambasadës thuhet se të mohuarit e krimeve të luftës, i ofendon kujtimet për viktimat, shkruan Gazeta Express.

“Gjersa Kosova përkujton 20 vjetorin e mizorive të luftës, Ambasada e SHBA-ve shprehë ngushëllimet e sinqerta familjeve të viktimave. Të mohuatrit e mizorive ofendon kujtimet për viktimat, i traumatizon familjet edhe më shumë, dhe minon përparimin në ndërtimin e një shteti demokratik dhe shumetnik. Ne poashtu nxisim udhëheqësit e Kosovës nga radhët e gjitha bashkësive që të përmbahen nga retorika ndezëse. Përkushtimi ndaj të së vërtetës për të kaluarën e luftës është jetësor për një të ardhme paqësore”, thuhet në deklaratën e ambasadës.

Në deklaratat e krerëve shtetërorë gjatë ceremonive përkujtimore të viktimave në masakrat e 20 vjetëve më parë, disa herë kanë përsëritur se bashkësia ndërkombëtare po hesht ndaj mohimit të krimeve nga liderët serbë.

Qeveria e Kosovës ka shkarkuar zëvendësministren Vesna Mikiq dhe ministrin Ivan Todosijeviq për deklaratat e tyre për viktimat shqiptare gjatë luftës.

Mikiq i quajti shqiptarët terroristë që u ndihmuan nga NATO’ja përmes bombardimeve, ndërsa Todosijeviq tha se masakra e Recakut ka qenë fabrikim.

Të dy morën përkrahjen e presidentit serb Aleksandër Vuciq./Express/