Ballina Lajme Përfundon takimi Rama-Merkel, ja për çfarë u diskutua

Përfundon takimi Rama-Merkel, ja për çfarë u diskutua

SHPËRNDAJE

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është pritur nga kancelarja Merkel në kuadër të Samitit të Berlinit me vendet e Ballkanit.

Kryeministria bën me dije se në këtë takim u diskutua mbi ecurinë e reformës në drejtësi dhe procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Gjithashtu mësohet se kryeministri Rama foli edhe për pritshmëritë e qeverise shqiptare për raportin e Komisionit Evropian që pritet të publikohet në fund të muajit maj.

Kryeministri Rama e ka falënderuar Kancelaren për vëmendjen e vazhdueshme dhe mbështetjen që Gjermania ka dhënë për të shtyrë më tej rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian.

Ne takim u diskutua gjithashtu edhe për rajonin dhe domosdoshmërinë e vazhdimit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve mes dy vendeve./TCh/