Ballina Lajme Nga Bota “Vala e dytë ka ardhur!” Kryeministri i Francës paralajmëron izolim

“Vala e dytë ka ardhur!” Kryeministri i Francës paralajmëron izolim

SHPËRNDAJE

Vetëm 2.6 milion shkarkime janë kryer që nga qershori, shumë më pak se versionet në Britani dhe Gjermani, të cilat kanë përkatësisht 16 dhe 18 milion shkarkime.

Autoritetet franceze mund të detyrohen të vendosin bllokime të reja në një përpjekje për të frenuar një tjetër rritje të rasteve të koronavirusit që po sjell një mbingarkesë të madhe në spitale, paralajmëroi të hënën kryeministri Jean Castex.

“Nëse gjatë dy javëve të ardhshme ne shohim që treguesit e epidemisë përkeqësohen, nëse shtretërit e kujdesit intensiv mbushen edhe më shumë nga sa presim, me të vërtetë do të marrim masa shtesë,” tha Castex në një intervistë me radion France Info.

I pyetur në lidhje me shanset e porosive të reja të qëndrimit në shtëpi dhe mbylljen e biznesit në mënyrë specifike, ai tha se “asgjë nuk mund të përjashtohet, duke pasur parasysh atë që po shohim në spitalet tona”.

Castex përsëriti se “duhet të jetë e mundur” të shmanget një bllokim mbarëkombëtar si ai dy-mujor në kulmin e shpërthimit të Covid-19 në pranverë.

Por ai tha se shumë njerëz nuk po arrinin të kuptonin se “vala e dytë është këtu”, duke vënë në dukje se dy qytete të tjera, Toulouse dhe Montpellier, u vunë në gatishmëri maksimale të dielën vonë, për shkak të një rritje të rasteve të reja – duke e çuar totalin në nëntë.

Në veçanti, ai vuri theksin tek Parisi dhe rrethinat e tij, ku agjentët kryen rreth 500 kontrolle gjatë fundjavës për të siguruar që baret ishin mbyllur siç kërkohet dhe restorantet po siguronin masat e distancimit social.

“Në 95 raste, agjentët duhej të shpërndanin gjoba,” tha Castex.

Të shtunën, agjencia kombëtare e shëndetit raportoi një rekord të gati 27,000 rasteve të reja të përditshme të virusit, dhe më shumë se 16,000 të dielën, me numrin e përgjithshëm të vdekjeve që tani ka arritur 32,730.

Castex pranoi që aplikacioni StopCovid kishte qenë joefektiv, vetëm disa javë pasi ai pranoi se vetë nuk e kishte shkarkuar atë.

Vetëm 2.6 milion shkarkime janë kryer që nga qershori, shumë më pak se versionet në Britani dhe Gjermani, të cilat kanë përkatësisht 16 dhe 18 milion shkarkime.

Por qeveria po punon për një version të ri që do të dalë në 22 Tetor, “dhe këtë unë do ta shkarkoj”, tha Castex. /bota.al