Ballina Sport Milani në finale të Kupës së Italisë pas triumfit ndaj Lazios

Milani në finale të Kupës së Italisë pas triumfit ndaj Lazios

SHPËRNDAJE

Lazio ka fituar ndaj Milanit në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Kupës së Italisë dhe kështu preku finalen pas akordimit të penalltive.

Ishte një lojë e mirë nga të dy anët, por vendasit tentuan më shumë drejt portës kundërshtare.

Pjesa e parë i takoi Lazios, ndërsa shansin më të mirë e kishte Ciro Immobile në minutën 36-të.

E dyta filloi me atë të Davide Calabrias, por Thomas Strakosha bëri një pritje të mirë.

Katër minuta më vonë kishte mundësi të bukur Hakan Calhanoglu pas topit të bukur nga Giacomo Bonaventura.

Pasi koha e rregullt përfundoi pa gola, ashtu si dhe vazhdimet dhe fituesi u kërkua nga penalltitë.

Në penallti fitoi klubi nga Milano me rezultat 4-5 pasi Gianluigi Donnarumma  bëri disa pritje fantastike të penalltive.

Në finale Milani do të luajë kundër Juventusit që u kualifikuan duke triumfuan ndaj Atalantas në gjysmëfinale. /Telegrafi/