Ballina Shendetësi FTOI: FRUTI I ARTË JO VETËM NË NGJYRË, POR EDHE NË VLERA

FTOI: FRUTI I ARTË JO VETËM NË NGJYRË, POR EDHE NË VLERA

SHPËRNDAJE

Konsumimi i ftonjve është i dobishëm për ata që vuajnë nga gastriti dhe ulcera e stomakut.

Ftonjtë janë të pasur me vitaminën C dhe lëndë ushqyese të tjera, të cilat ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Një dietë me ftua ndihmon njerëzit mbipeshë të dobësohen, si dhe të kenë një trup të shëndetshëm e sportiv.

Ftoi i mbushur me vitamina

Përveç të mirave të këtij fruti, të dobishme janë edhe farat e ftoit, të cilat përmbajnë vitaminë B17, e cila ka efekt antikancerogjen. Ftoi paraqitet si një bombë e vërtetë vitaminash. Ai përmban vitaminë C, provitaminë A, vitamina B1 dhe B2.

Nga mineralet, më së shumti përmban bakër, kalium, kalcium, magnez, natrium, hekur, sulfur dhe klor. Farat e ftoit janë të pasura edhe me yndyra. Aq sa ftoi është një frut shërues, po aq janë edhe farat e gjethet e tij.

Ftoi dhe cilësitë e tij kuruese

Ftoi përdoret i freskët apo në formë të kompostos, si reçel, si marmelatë, si dhe për t’i dhënë shije (aromë dhe qëndrueshmëri) marmelatës së mollës, dardhës dhe të frutave të tjera.

Për qëllime mjekësore përdoren bërthamat e thata, gjethet dhe fruti. Bërthamat janë në shije të bajameve të hidhura pa erë. Bërthamat e ftoit thahen në hije dhe me kujdes që të mos myken.

Duke qenë se ftonjtë kalben lehtë, duhet të mblidhen pak si të gjelbër, pak para disa ditësh së pjekjes së plotë. Të ruhen në vende të thata me ajër.