Ballina Histori Foto mahnitëse të kapura nga nëntoka e lashtë e Egjiptit

Foto mahnitëse të kapura nga nëntoka e lashtë e Egjiptit

SHPËRNDAJE

Që nga zbulimi i tij nga Howard Carter në vitin 1922, mbreti i artë, i balsamosur, Tutankhamun ka qenë në zemër të magjepsjes së botës me Egjiptin e lashtë.

Ndërsa shumë studiues dhe arkeologë kanë kërkuar të kuptojnë Mbretin Tut, fotografi Sandro Vannini është njeriu që gjatë dy dekadave të fundit ka kapur detajet më të bukura të faraonit.

Vannini filloi të fotografonte Mretin Tut në fund të viteve 90, kur teknologjia fotografike po evoluonte.

“Pamjet tona të  maskës së Tutankhamun-it janë rezultat i  160 shkrepjeve të të njëjtit imazh vetëm duke ndryshuar ndriçimin.”, tha Vannini.

Fotografimi i antikeve mund të jetë sfidues. Ka shumë bizhuteritë shumëngjyrëshe dhe komplekse.

Por ambicia e Vanninit mbetet e palëkundur: “Të tregosh më shumë  për shpirtin e sendit sesa vetëm vetë objektin”.