Ballina Lajme SHBA blindon kufirin me Meksikën me tela me gjemba

SHBA blindon kufirin me Meksikën me tela me gjemba

SHPËRNDAJE

Ushtarët amerikanë kanë filluar të vendosin tela me gjemba përgjatë shtrirjes së lumit Rio Grande në Teksasin jugperëndimor, teksa Donald Trump po përgatitet për “pushtimin” e emigrantëve nga Amerika Qendrore.

Rreth 100 trupa amerikane nga Batalioni i 19-të i Inxhinierëve, me bazë në Fort Knox, Kentaki kanë filluar të punojnë në gardh për tri ditë.

Ushtarët ndodhen në Laredo, një qytet kufitar me shtrirje gjatë lumit Rio Grande në Teksasin jugperëndimor, duke zbatuar urdhrin e padiskutueshëm nga Presidenti Donald Trump.

Ai dërgoi rreth 5,800 trupa në kufi për të penguar ardhjen e grupeve të mëdha të emigrantëve të Amerikës Qendrore që udhëtojnë përmes Meksikës dhe drejt SHBA-së.

Kjo lëvizje u kritikua si një marifet i kushtueshëm politik për të nxitur mbështetësit përpara zgjedhjeve afatmesme më parë këtë muaj.

Para zgjedhjeve Trump e quajti çështjen një emergjencë kombëtare dhe paralajmëroi se të ashtuquajturat karvanët emigrues ishin një ‘pushtim’ me ‘banditë shumë të këqij dhe anëtarë bandash’.

Deri më tani të paktën aspekti më i dukshëm i vendosjes së Trump është gardhi, një pengesë e dukshme dhe pengesë fizike për emigrantët, të dizajnuara për të kërkuar azil kërkues drejt pikave të organizuara të hyrjes në SHBA. /bw/