Ballina Aktuale Sizmiologu jep lajmin e mirë për shqiptarët pas tërmetit

Sizmiologu jep lajmin e mirë për shqiptarët pas tërmetit

SHPËRNDAJE

Sizmiologu shqiptar, Sazan Guri, në një postim në Facebook ka dhënë lajme të mira për Shqipërinë, përcjellë “Bota sot”.

Ai thotë se nuk mund të përsëritet një tërmet i tretë dhe se tërmetet vijnë në shuarje.

Gjithashtu, ai shkruan se duhen 90 vite të tjera që toka/tërmeti të grumbullojë energjinë si kjo që ndodhi tash.

Postimi i plotë:

C’duhet te fiksojme fort?
1. Historia e termeteve nuk njeh termet te trete.
2. Termetet vijne ne shuajrje.
3. Termetet u gjunnjezuan para ndertimeve me standarde.
4. Termeti ne Durres do kohen prej te pakten 90 vjet qe te grumbulloje po kete energji.
5. mblidhni mendjen per femijet, se sindroma apo semundja pas termetit eshte me e keqe se vete termeti.
6. besojini ekspertit gjeolog se eshte e vetmja fushe me gjeresi bashkepunimi dhe jo shkence individuale, dhe jo deliranteve./bota sot/