Ballina Shendetësi Tetë arsye për të ngrënë hurme

Tetë arsye për të ngrënë hurme

SHPËRNDAJE

Nëse jeni në kërkim të një prej ushqimeve më të shëndetshme në planet, që ofron përfitime të shumta, ne kemi përgjigjen.

Hurmet janë mrekulli e pastër kur kemi të bëjmë me probleme të ndryshme shëndetësore, si kolesterol i ngritur dhe presion i gjakut, sëmundje të zemrës dhe goditje dhe të tjera, transmeton lajmi.net.

Hurmet përmbajnë nivele të larta të lëndëve ushqyese të vlefshme që i mundësojnë trupit të mbetet i shëndetshëm dhe të luftojë kundër sëmundjeve me lehtësi. Për të mësuar se si janë hurmat të shëndetshme dhe pse, lexoni përfitimet më të mira të 6 hurmave më poshtë:

Hurmet janë plot me hekur

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për pacientët anemikë, gratë shtatzëna dhe fëmijët. Vetëm 100g data mund të përmbajnë rreth 0.90 mg hekur.

Ky numër është i barabartë me 11% të mahnitshme të konsumit ditor. Hekuri rregullon nivelin e hemoglobinës dhe nivelet e qelizave të kuqe të gjakut dhe mundëson rrjedhjen e oksigjenit në rrjedhën e gjakut.

Parandalon diarrenë

Një mineral tjetër që gjendet në hurme është kaliumi, i shkëlqyeshëm për ndalimin e diarresë. Kaliumi shëron florën e zorrëve dhe mundëson që zorrët të krijojnë baktere më të dobishme.

Merret me kapsllëk

Përveç trajtimit të diarresë, hurmat mund të ndihmojnë edhe me problemet e kapsllëkut. Vendosni hurmet në ujë të pastër gjatë natës dhe mëngjesin tjetër, konsumoni lëngjet e tretura për të përmirësuar performancën e zorrëve.

Mban peshën optimale të trupit

Hurmet janë përplot me lëndë ushqyese të cilat mund të rregullojnë peshën e trupit dhe të parandalojnë ndërtimin e yndyrës së tepërt.

Hani ato në stomak bosh për rezultate më të mira. Meqenëse nuk përmbajnë kolesterol, hurmet janë ushqimi i përsosur i hollë që duhet të keni në shtëpi, shkruan holistic living tips. Sidoqoftë, ato janë shumë të pasura me sheqer, kështu që merrni ato në mënyrë të moderuar për të parandaluar shtimin e peshës si një efekt anësor.

Rregullon nivelin e kolesterolit

Kolesteroli i keq i trupit, i njohur gjithashtu si LDL, mund të mjekohet lehtë duke konsumuar hurmat. Ato gjithashtu sigurojnë pastrimin e enëve të gjakut dhe nuk lejojnë që yndyrnat të bashkohen në zemër dhe të shkaktojnë mpiksje gjaku.

Forcues natyral i zemrës

Zemra përfiton shumë nga ngrënia e hurmës. Për të marrë përfitime optimale, njomni hurmat në ujë dhe lini brenda natës. Mëngjesin tjetër, tendosni hurmat dhe hiqni farat. Përzierni farat me ujë dhe konsumoni gjatë ditës.

Rregullatori i presionit të gjakut

Krahas zemrës, hurmet gjithashtu kujdesen për presionin e gjakut. Plot me kalium dhe pothuajse asnjë natrium, hurmat rekomandohen fuqimisht për balancimin e niveleve të presionit të gjakut.

Për më tepër, 5 ose 6 hurma përmbajnë rreth 80 miligram magnez. Ky mineral zgjeron enët e gjakut dhe rrit qarkullimin. Nëse merrni rreth 370 mg magnez, siç sugjerojnë disa studime, kjo sasi do të ulë presionin e gjakut menjëherë.

Nuk ka rreziqe nga goditje në tru

Hurmet janë shumë të fuqishme kur bëhet fjalë për mbajtjen e sistemit nervor të sigurt, duke parandaluar kështu goditjet e çdo lloji.

E gjithë kjo ndodh falë përmbajtjes së kaliumit që gjendet në hurme. Vetëm 400 mg ose më shumë kalium në ditë mund të zvogëlojë rrezikun për goditje në tru me 40%. /Lajmi.net/