Ballina Lajme Nga Bota Paralajmëron eksperti politik: SHBA dhe Kina mund të vendosin për luftë për...

Paralajmëron eksperti politik: SHBA dhe Kina mund të vendosin për luftë për shkak të këtij fakti histori

SHPËRNDAJE

Amerika dhe Kina janë të destinuara për një përballje të përgjakshme për shkak të një fakti shqetësues historik, ka pohuar një ekspert i çështjeve të jashtme.

Trendet historike gjatë 500 viteve të fundit tregojnë se dy superfuqitë kanë më shumë gjasa që të mos shkojnë në luftë kur një shpejtësi rrit fuqinë e saj, shkruan britanikja DailyExpress, përcjell Bota sot.

Ky parashikim i kthjellët është bërë nga Graham Allison, drejtor i Qendrës Belfer për Shkencën dhe Çështjet Ndërkombëtare në revistën Time të Shkollës së Harvard Kennedy.

Ai tha se pesë shekujt e kaluar kanë treguar se tensionet ekonomike dhe politike midis “fuqive në rritje dhe të pushtetshme” zakonisht përfundojnë në luftë.

Ushtarët kinezë marshojnë në unitet mes tensioneve në rritje me SHBA

Eksperti, megjithatë nuk pajtohet me Stephen Bannon, një ndihmës i ngushtë i Donald Trump, i cili pretendoi se Amerika “do të luftojë në Detin e Kinës Jugore në pesë deri në dhjetë vjet dhe se nuk ka dyshim për këtë”

Z. Allison tha: “Bannon po gabon. Lufta nuk është e pashmangshme. Por modeli historik i stresit strukturor midis fuqive në rritje dhe sunduese të njohura si Thucydides Trap, vë shanse kundër nesh. ”

Thucydides Trap i referohet një figure të lashtë politike të Gjelbër që shkroi se si Athina dhe Sparta nuk mund të bashkëjetonin.

Ai kishte shkruar: “Ajo që bëri luftë të pashmangshme ishte rritja e fuqisë athinase dhe frika që kjo shkaktoi në Sparta.”

Z. Allison beson se kjo sagë greke tani mund të rikrijohet në kohët moderne në Uashington dhe Pekin.

Ai tha: “Në 16 raste gjatë 500 viteve të fundit kur një vend në rritje kërcënoi të zhvendoste një pushtet, lufta ndodhi 12 herë”.

Fitorja e zgjedhjeve të Donald Trump dërgoi tronditje në mbarë botën dhe rriti tensionet e SHBA-Kinës

Tensionet mes SHBA-ve dhe Kinës janë rritur në muajt e fundit për një numër çështjesh, të cilat janë përkeqësuar nga fitimi i zgjedhjeve shokuese të Donald Trump në nëntorin e kaluar.

Trump kishte kërcënuar të ndalte tregtinë midis dy shteteve, duke i bërë presion Kinës që të bëhej e ashpër ndaj aleatit të saj, Koresë së Veriut.

“Megjithatë, diplomacia me takt midis Trump dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping mund të shmangë gjakderdhjen dhe shkatërrimin”, tha Allison./BS/