Ballina Aktuale Pavarësisht Brexit, Trump kërkon një Europë të fuqishme

Pavarësisht Brexit, Trump kërkon një Europë të fuqishme

SHPËRNDAJE

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, i cili dikur lavdëroi daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja, ka këmbëngulur se ai dëshiron të BE të fortë.

“Po, dua një Europë shumë të fortë dhe kjo është e rëndësishme për mua si president i Shteteve të Bashkuara”, ka thënë ai në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Italisë, Paolo Gentilioni, transmeton portali arbresh.info.

“Sipas mendimit tim një BE e fortë është e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara”, ka shtuar ai.

Gjatë fushatës parazgjedhore, Trump kishte parashikuar që edhe vendet tjera do të ndjekin shembullin e Britanisë dhe të largohen nga BE-ja.