Ballina Lajme Nga Rajoni Vuçiq thotë se do të mbajë paqen dhe stabilitetin në rajon

Vuçiq thotë se do të mbajë paqen dhe stabilitetin në rajon

SHPËRNDAJE

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka bërë betimin për president, të përcjellur nga protesta opozitare të cilat kundërshtuan inaugurimin e tij.

Vuçiq, 47 vjeçar, është betuar sot në mesditë, për të pasuar presidentin në largim Tomisllav Nikoliq.

Në rrugën e tij drejt inaugurimit, protestuesit e mbështetur nga shumica e partive opozitare tentuan të kalonin përpara ndërtesës së parlamentit në Beograd, para se të pengoheshin nga policia.

“Ju premtoj që do të mbaj paqen dhe stabilitetin, dhe do të mbrojë të ardhmen e fëmijëve tanë”, ka thënë Vuçiq.

Fitorja e tij në zgjedhjet e 2 prillit erdhi gati një vit pasi, Partia Progesive Serbe, që udhëhiqet nga Vuçiq, i fitoi zgjedhjet parlamentare.

Vuçiq ka forcuar kontrollin e tij në pushtet dhe ai e konsideron veten reformator në rrugën e Serbisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Disa kritikë kanë paralajmëruar se kontrolli i Partisë Progresive Serbe mbi tërë fuqinë legjislative dhe qeverisëse mund të shtyjë Serbinë drejt një autokracie./rel/

© KosovaPost.net Të gjitha të drejtat janë të rezervuara