Ballina Shendetësi Mandarina mbron enët e gjakut

Mandarina mbron enët e gjakut

SHPËRNDAJE

Mandarinat përmbajnë dyfish më tepër vitaminë C në krahasim me portokallin, kurse janë të pasura edhe me acid folik dhe me beta karoten, të domosdoshëm për tretje të mirë.

Mandarinat janë burim i shkëlqyer i pektinit, i cili pengon absorbimin e kolesterolit në muret e enëve të gjakut dhe me këtë edhe rrezikun nga trashja, transmeton “Zeri.info”.

Pektini njëkohësisht është i ngarkuar edhe për rregullimin e sheqerit në gjak, që do të thotë se mandarinat plotësojnë ndjenjën e ngopjes dhe pengojnë sulmet e urisë.