Ballina Aktuale Rusia mbështet çdo vendim që merret në dialogun Kosovë-Serbi

Rusia mbështet çdo vendim që merret në dialogun Kosovë-Serbi

SHPËRNDAJE

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, deklaroi sot se vendi i tij është i interesuar për stabilitet në rajon dhe se Moska zyrtare do të mbështesë çdo vendim që merret në dialogun Kosovë-Serbi.

Ai pas takimit me homologun e tij serb Aleksandër Vuçiq në Moskë, tha se Rusia do të mbështesë sovranitetin dhe integritetin territorial të Serbisë.

“Rusia sa i përket Kosovës do të mbështesë çdo vendim që do të arrihet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, dhe zgjidhja duhet të arrihet me mjete politike në dialogun ndërmjet dy palëve dhe në pajtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha Putin. /Indeksonline/