Ballina Aktuale Politikanët e rinj të Erdoganit, mysafirë në Selinë e BIPBM-së

Politikanët e rinj të Erdoganit, mysafirë në Selinë e BIPBM-së

SHPËRNDAJE

Të premten e 9 shkurtit, një delegacion nga Turqia, përfaqësues të AK Parti të presidentit Erdogan, patën kënaqësinë të takohen në selinë e Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM), të cilët në mënyrë vëllazërore i priti Myftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi dhe stafi i tij drejtues, i këtij institucioni të lartë fetar.

Qëllimi i kësaj vizite ishte njohja për së afërmi për zhvillimet politike, kulturore e fetare, në vend dhe rajon, si dhe mundësitë e ngritjes së bashkëpunimit të ndërsjellë në mes rinisë turke dhe asaj shqiptare në Luginë të Preshevës.

Myftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, i cili njëherit është edhe z/reis i Rijasetit të Bashkësisë Islame të Serbise, gjatë këtij takimi u shpreh falënderues për popullin turk dhe krerët e tij institucional, për kujdesin që po tregojnë dhe për ndihmën, të cilën po e ofrojnë për ta zhvilluar Luginën e Preshevës, në të gjitha sferat e veprimtarisë njerëzore.

Jetapress, bënë të ditur se pjesë e delegacionit nga Turqia ishin: İskender Karakaya- nënkryetar i rinisë së Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim  AK – Parti, njëherit kryetar për marrëdhënie me jashtë, pastaj Enes Yaylacı, anëtar i kryesisë së rinisë së Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, anëtar i kryesisë së rinisë së Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim dhe shef i kabinetit të Kryeministrit, të gjithë udhëheqës të kësaj partie të drejtuar nga presidenti turk Rexhep Taip Erdogan./jetapress/