Ballina Publicitet Aktori i “Slumdog Millionaire”, Khan diagnostikohet me tumor në kokë

Aktori i “Slumdog Millionaire”, Khan diagnostikohet me tumor në kokë

SHPËRNDAJE

Irrfan Khan ka zbuluar se është diagnostikuar me një tumor neuroendokrin.

Sëmundja e rrallë prek qelizat që çlirojnë hormonet në gjak. Aktori i Bollywoodin nuk ka dhënë detaje të mëtejshme për gjendjen shëndetësore.

Ditë më parë kishte lënë një mesazh në llogarinë personale në Twitter duke treguar se po vuante nga një “sëmundje e rrallë”.

Gruaja e tij, Sutapa Sikdar ka shkruar në rrjetet sociale se “miku im më i mirë dhe partneri im është një” luftëtar “që po lufton çdo pengesë me hijeshi dhe bukuri të jashtëzakonshme”.

Ekspertët e shëndetësisë thonë se tumoret neuroendokrine mund të zhvillohen në shumë organe të ndryshme në trup dhe mund të jenë kancerogjene ose jo kanceroze.

Theksojmë se disa tumore mund të shkaktojnë sasi të mëdha anormale të hormoneve për të hyrë në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojnë simptoma të tilla, si problemet e zemrës, ndryshimet në presionin e gjakut ose dhimbje.

Aktori 51-vjeçar është paraqitur në më shumë se 100 filma, përfshirë Bollywoodin, Piku, Maqbool, Haasil dhe Paan Singh Tomar.

Filmat në gjuhën angleze përfshijnë “Life Of Pi”, “Jurassic World”, “Slumdog Millionaire” dhe “The Amazing Spider-Man”.

Khan është aktori më i njohur ndërkombëtar i Indisë dhe gjithashtu është paraqitur në një gamë të gjerë të roleve të pranuara në Bollywood dhe filmave të pavarur Hindi.

Në vitin 2013, ai fitoi Çmimin Kombëtar të Filmit të Indisë për rolin kryesor në “Paan Singh Tomar”.

Ai gjithashtu ka fituar çmimin e shikuesve në Festivalin e Filmit të Kanës për portretizimin e një kontabilisti të vetmuar në filmin “The Lunchbox”. /Telegrafi/