Ballina Kuriozitet A E NJIHNI MILIARDERIN QË FITON 60,000 DOLLARË PËR SEKONDË!

A E NJIHNI MILIARDERIN QË FITON 60,000 DOLLARË PËR SEKONDË!

SHPËRNDAJE

Njeriu më i pasur në botë tashmë ka një rekord prej 164 miliardë dollarësh, sipas indeksit të miliarderëve të Bloomberg.

Bëhet fjalë për rreth 65.6 miliardë dollarë më shumë se bashkëthemeluesi i “Microsoft”, Bill Gates dhe 76.7 miliardë më shumë se Warren Buffett, të cilët janë në pozitën e dytë dhe të tretë në mesin e njerëzve më të pasur në botë, përcjell albinfo.ch..

Në 24 orët e fundit, Jeff Bezos ka arritur të shtojë 5.15 miliardë dollarë në pasurinë e saj, pas një rritjeje të çmimit të aksioneve të Amazonit në nivele rekord.

Kjo është rreth 3.576 milionë dollarë në minutë, ose rreth 60.000 dollarë në sekondë.

Rritja ditore ishte 3.38%, në 1.998.10 dollarë dhe marrëveshjet u bënë në 1.998,69 dollarë.

Vlerësimi i tregut të “Amazon”, në fund të seancës arriti në 974.55 miliardë dollarë,  e ky tregues i kompanisë ngadalë i afrohet pozitës udhëheqëse që ka “Apple”.

Në mënyrë që Amazon të kalojë kufirin 1000 miliardë, çmimi i aksioneve duhet të jetë 2,050 dollarë./albinfo.ch