Ballina Shendetësi Çfarë ndikimi ka qumështi në sheqerin në gjak?

Çfarë ndikimi ka qumështi në sheqerin në gjak?

SHPËRNDAJE

Një filxhan qumësht për kafjall ka të bëjë me kontrollin më të mirë të përqendrimit të sheqerit në gjak

Hulumtimi i shkencëtarëve kanadezë të Universitetit Gelf tregon që konsumimi i qumështit për kafjall ka të bëjë me kontrollin më të mirë të përqendrimi të sheqerit në gjak, transmeton Telegrafi.

Të dhënat janë grumbulluar nga 32 personave me peshë ideale të masës dhe të moshës mesatare 23 vjet janë publikuar në revistën Journal of Dairy Science.

Konsumimi i qumështit ka qenë i lidhur edhe me apetitin e reduktuar.

Hulumtuesit shtojnë se ky efekt i qumështit mbështetet në ngadalësimin e tretjes së karbohidrateve, gjë që zvogëlon gjasat për përqendrim tepër të lartë të sheqerit në gjak.

Ndikimi i vërejtur i qumështit të konsumuar gjatë kafjallit ishte i pranishëm edhe në orët e pasdites, shtojnë hulumtuesit. /Telegrafi/