Ballina Aktuale Washingtoni themelon grupin e lobistëve për shqiptarët

Washingtoni themelon grupin e lobistëve për shqiptarët

SHPËRNDAJE

Pasi kishe pushuar së ekzistuari për disa vite, Senati amerikan ka formuar Grupin Lobues për shqiptarët në Ballkan.

Pjesë e këtij Grupi janë senatorët Johnny Ernest dhe Gary Peters.

 

Grupi i sapo formuar synon të siguroj vazhdimësinë e mbështetjes së Uashingtonit ndaj shqiptarëve në Evropën juglindore, transmeton lajmi.net.

“Rivendosja e këtyre grupeve është mjaft e rëndësishme pasi do të përfaqësojë senatori nga radhët e republikanëve”, ka thënë John Ernest.

Ernest është një senator republikan dhe është shumë i afërt me presidentin Trump.

Ai ka ndikim të madh në administratën aktuale amerikane, ndërsa senatori demokrat Gary Peters është një mik i shqiptarëve.

“Unë pres që të punojmë me senatorin Ernest për të forcuar lidhjet e thella në mes popullit shqiptar dhe të mbështesim të drejtat demokratike të shqiptarëve në Ballkan dhe SHBA”, ka thënë Peters.