Ballina Sport Lojtarët e PSG-së nuk janë më të detyruar të flasin frëngjisht

Lojtarët e PSG-së nuk janë më të detyruar të flasin frëngjisht

SHPËRNDAJE

Lojtarët e PSG-së nuk janë më të detyruar të flasin frëngjisht, raporton L’Equipe në një artikull. Kjo ndodhi pas epokës së Laurent Blanc në vitin 2016, gjë që bëri që skuadra të kishte gjithmonë një trajner të huaj në krye.

Vetë trajneri Mauricio Pochettino mban konferenca për shtyp në spanjisht si dhe seancat e tij stërvitore, duke pasur parasysh se shumica e grupit e flet rrjedhshëm gjuhën.

Tekniku përdor edhe anglisht gjatë seancave të tij. Megjithatë, stafi i tij është në dispozicion për të përkthyer në frëngjisht. Një situatë që ka krijuar njëfarë shqetësimi sidomos tek të rinjtë që po futen gradualisht.

Në ekipin e parë, përveç folësve amtare, shumica dinë frëngjisht. Disa në një nivel të shkëlqyer, si Draxler, Herrera, Danilo Pereira apo Kehrer, disa të mirë si Rafinha dhe Bernat. Më pas janë “të ndrojturit”, pra ata që kuptojnë frëngjisht por preferojnë të mos e flasin publikisht për të mos rrezikuar të mashtrojnë veten, si Neymar, Di Maria dhe Navas.

Më në fund, ka nga ata që nuk e kanë mësuar. Dhe nëse për Messin, Donnarumma dhe Hakimin ekzistojnë rrethanat lehtësuese sepse sapo kane ardhur, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për Mauro Icardin dhe Leandro Paredes, të cilët mbërritën në Paris në 2019-ën.