Ballina Sport Del në pah plani i “Perandorisë Saudite” që ta bëjë Chelsean një...

Del në pah plani i “Perandorisë Saudite” që ta bëjë Chelsean një superfuqi botërore në futboll

SHPËRNDAJE

Goal ka arritur që të zbulojë ekskluzivisht detajet e ofertës për Chelsean e bërë së bashku nga një grup i Arabisë Saudite i kryesuar nga Mohamed Alkhereiji. Oferta e mediave saudite për të blerë klubin nga Londra përfshin plane për të rizhvilluar stadiumin “Stamford Bridge” dhe rinovimin e kontratave të lojtarëve kryesorë si Antonio Rudiger dhe Cesar Azpilicueta.

Grupi nuk është i shqetësuar vetëm për të siguruar që skuadra e meshkujve të vazhdojë të konkurrojë për trofetë më të mëdhenj. Media Saudite gjithashtu synon të vazhdojë të investojë shumë në akademinë e klubit londinez në qendrën stërvitore “Cobham”, si dhe në ekipin e femrave.

Kush qëndron pas ofertës së mediave saudite?

Njeriu që drejton ofertën është Mohamed Alkhereiji, i cili drejton Saudi Media dhe është drejtor gjeneral i kompanisë “Engineer Holding Group”, e cila u themelua nga babai i tij Abdulelah AlKhereiji. Alkhereiji ka kaluar kohë duke jetuar në Mbretërinë e Bashkuar, ku ndoqi Cass Business School dhe kaloi tre vjet duke punuar në Deutsche Bank.

Ai ishte në fitoren 3-1 të Chelseat ndaj Arsenalit në vitin 2017, lojë në të cilën Eden Hazard dribloi në mënyrë të famshme gjysmën e lojtareve përpara se të shënonte. Rastësisht, ai ishte i pranishëm edhe herën e fundit kur Abramovich u paraqit në Stamford Bridge, për barazimin 1-1 me Manchester United në nëntor. Alkhereiji dhe fëmijët e tij janë tifozë të Chelseat, kjo është arsyeja pse ai është kaq i etur për të blerë klubin!

Megjithatë, ai kryesisht mbështet ekipin e Arabisë Saudite Al Nassr, për të cilin ai ndërtoi një stadium të ri, të avancuar, në Mrsool Park. Përveç përfshirjes në Al Nassr, Media Saudite gjithashtu punon me Al Hilal, me të cilin Chelsea u përball në Kupën e Botës për Klube muajin e kaluar.

Sa të pasura janë mediat saudite?

Saudi Media është grupi më i madh mediatik në Lindjen e Mesme, dhe gjithashtu ka interesa në reklama, mikpritje, sektorin bankar dhe sport. Kompania fiton mbi 1 miliard dollarë (770 milion sterlina) në vit, duke i dhënë asaj mundësinë për të qenë një pronar i fuqishëm në futbollin anglez. Sidoqoftë, vlen të përmendet se oferta për marrjen e medias Saudite do të bashkëfinancohet nga një konsorcium i mbështetësve të tjerë privatë nga Arabia Saudite.

Chelsea ka dekurajuar partitë “politikisht të ndjeshme” nga ofertat për klubin, por Mediat Saudite nuk besojnë se ai bie në atë kategori. Ndryshe nga Newcastle United – të cilët tani janë në pronësi të shtetit të Arabisë Saudite nëpërmjet Fondit të Investimeve Publike – Manchester City ose Paris Saint-Germain, Saudi Media është një ent tërësisht privat pa lidhje të drejtpërdrejta me një sundimtar apo qeveri të caktuar.

Rekordi i Arabisë Saudite për të drejtat e grave, në veçanti, është një shqetësim për shumë grupe të të drejtave civile, por SMC punëson një numër të madh grash, ndërkohë që vendi ka bërë reforma që kanë rezultuar në rritjen e përqindjes së femrave në fuqinë punëtore në 33.2 për qind. Siç qëndron tani, Premier League do të kishte pak arsye për të bllokuar çdo shitje të Chelsea tek Mediat Saudite, pasi kishte pranuar blerje shumë më të diskutueshme në të kaluarën.

Ata janë gati të përballen me sfidën kryesore të rindërtimit të Stamford Bridge, i cili mund të kushtojë mbi 1.5 miliardë paund (2 miliardë dollarë). Eksperienca e tyre e mëparshme në ndërtimin e stadiumeve dhe infrastrukturës së futbollit po vlerësohet si një avantazh kryesor i ofertës së tyre, me lidhjet e tyre ekzistuese në marketing dhe reklamim që konsiderohen gjithashtu një aset i madh përsa i përket ndihmës për të mbuluar kostot e përfshira në një projekt kaq ambicioz rizhvillimi.

Në të vërtetë, besohet se ata mund të tërheqin sponsorët më fitimprurës në klub, dhe kjo është domethënëse sepse Chelsea prej kohësh ka pasur probleme në ndeshjen e shortit komercial të rivalëve të Premier League, Manchester United, Manchester City dhe Liverpool.

Chelsea e ka parë tashmë sponsorin e tyre kryesor të fanellave, kompaninë e telekomunikacionit Three, të pezullojë marrëveshjen e tyre me klubin, por mediat saudite janë të bindura se ata mund të sigurojnë një marrëveshje më të madhe dhe më të mirë për Blutë.

Grupi gjithashtu beson se pronësia e tij dhe mediat e gjera, do të rezultojnë jashtëzakonisht të dobishme për sa i përket zgjerimit të bazës së tifozëve të klubit, duke qenë se 70 përqind e popullsisë së Lindjes së Mesme është nën 30 vjeç. Mediat Saudite në thelb mendojnë se do t’i lejonin Chelsea-t një akses shumë më të madh në një treg të pashfrytëzuar.

Nëse oferta e tyre rezulton e suksesshme, ata gjithashtu do të krijojnë akademi në rajon dhe do të përdorin ekipin e grave për të ndryshuar perceptimet se si perceptohet sporti. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka hapur procesin e tenderit, me bankën e investimeve të Nju Jorkut Raine Group që është punësuar nga Roman Abramovich për të shitur klubin.

Afati i shitjes është shtyrë deri më 18 mars, pas vonesave të shkaktuara nga sanksionet e vendosura ndaj Abramovich, duke përfshirë ngrirjen e aseteve të tij. Miliarderi anglez Nick Candy dhe një grup i kryesuar nga Hansjorg Wyss dhe Todd Boehly, janë ndër ata që janë të interesuar për të blerë Chelsean. /Telegrafi/