Ballina Aktuale Inteligjenca britanike: Putini mund t’i shpallë rajonet e pushtuara të Ukrainës “zyrtarisht...

Inteligjenca britanike: Putini mund t’i shpallë rajonet e pushtuara të Ukrainës “zyrtarisht ruse” të premten

SHPËRNDAJE

Ministria britanike e mbrojtjes ka publikuar përditësimin e saj të fundit mbi situatën në terren në Ukrainë.

Sipas saj, Vladimir Putin pritet t’i drejtohet të dy dhomave të parlamentit rus më 30 shtator, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

“Ekziston një mundësi realiste që Putini të përdorë fjalimin e tij për të shpallur zyrtarisht pranimin e rajoneve të okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse”, thotë Ministria e Mbrojtjes.

“Referendumet që po zhvillohen aktualisht brenda këtyre territoreve janë planifikuar të përfundojnë më 27 shtator”.

Ato po zhvillohen në Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia. /Telegrafi/