Ballina Lajme Nga Rajoni Gjuriq: Pavarësisht kërcënimeve, serbët nuk do të heqin dorë nga Asociacioni

Gjuriq: Pavarësisht kërcënimeve, serbët nuk do të heqin dorë nga Asociacioni

SHPËRNDAJE

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq tha se serbët në Kosovë nuk do të heqin dorë nga formimi i Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe (AKS).

Siç tha ai, serbët nuk do të heqin dorë pavarësisht nga kërcënimet që vijnë nga disa prej ministrave në Prishtinë, sepse ata kanë të drejt ta bëjnë këtë, transmeton lajmi.net.

“Serbët në Kosovë dhe Metohi nuk do të heqë dorë nga AKS-ja, sepse ajo është e drejta jonë dhe është e drejta ndërkombëtare. Sepse AKS, u nënshkruar nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Catherine Ashton, gjithashtu është bërë një pjesë e Politikës së Jashtme dhe të Sigurisë të BE-së, dhe nuk është vetëm detyrimi i Prishtinës”, ka thënë Gjuriq për Pink.

Ministri i infrastrukturës mbështet Kosovën Pal Lekaj ka paralajmëruar më herët se anëtarët e Listës Serbe mund të arrestohen nëse ata krijojnë në mënyrë të njëanshme AKS-në.

 

Udhëheqësi i Serbisë Lista Goran Rakiq njoftoi dje se përfaqësuesit serbë në mënyrë të pavarur do të formojë AKS-në më 20 prill, në ditën kur ajo është nënshkruat në Bruksel.