Ballina Lajme Gati edhe Autoblindat “MRAP” për Ushtrinë e Kosovës

Gati edhe Autoblindat “MRAP” për Ushtrinë e Kosovës

SHPËRNDAJE

Në Kosovë kanë arritur autoblindat e para të tipit “Humve”, 24 automjete të blinduara të cilat janë parkuar në oborrin e FSK-së.

E pjesë e kontigjenteve tjera do të jenë pajisjet që i ka parë nga afër kryeparlamentari Veseli gjatë qëndrimit në bazën ushtarake të Gardës Kombëtare të Iowas. Pra, do të ketë automjete të blinduara të serisë së fundit, siç janë blindat MRAP, të rezistueshme ndaj minave dhe të përshtatshme për betaje të hapura në territor të vështirë”.